Mixed-use to temat, który coraz częściej pojawia się w kontekście tworzenia planów przestrzennych polskich miast. Nie sposób nie zauważyć, że w ostatnich kilkunastu latach inwestycje w wielofunkcyjne obiekty nabrały rozmachu i dziś nie ma już chyba w Polsce dużego miasta, które nie realizowałoby swojego „mixed-use”. Monopolis, OFF-Piotrkowska czy Manufaktura w Łodzi, Fabryka Norblina czy Browary Warszawskie stały się symbolami i wizytówkami nowoczesnych miast.
Naczelną ideą wielofunkcyjnych inwestycji jest, by życie toczyło się w nich przez cały dzień i wieczór. Łączenie różnych funkcji w jednym projekcie to wyraźne odwrócenie obowiązującej od dziesiątków lat koncepcji kształtowania miast dużych odległości – jednorodnych i rozproszonych. Wyraźny podział miast na strefę centralną z handlem i usługami oraz osiedla stanowiące sypialnie przestaje być modelem referencyjnym.
Dziś bliższa jest nam w idea miasta kompaktowego, 15-minutowego, czyli takiego układu przestrzeni, który zapewnia mieszkańcom dostęp do podstawowych miejsc codziennego użytku, takich jak sklepy, restauracje, punkty usługowe i edukacyjne w odległości nie większej niż 15 minut pieszo lub rowerem od miejsca zamieszkania. Dobrze przygotowane projekty typu mixed-use, doskonale odpowiadają na potrzeby współczesności wpisując się w nowe trendy kształtowania przestrzeni miejskiej.
Łódzka wielofunkcyjność podoba się nie tylko mieszkańcom
Łódź stała się pionierem w realizacji projektów wielofunkcyjnych. Na terenach dawnych dziewiętnastowiecznych zakładów produkcyjnych, wybudowanych z czerwonej cegły, powstały wyjątkowe projekty mixed-use, tworzące unikalną wartość na mapie Łodzi. Warto przytoczyć przykład Manufaktury, centrum handlowo-rozrywkowego, które powstało w 2006 roku na terenach dawnych zakładów Izraela Poznańskiego i dziś pełni rolę swoistego rynku miasta.
Kolejnym przykładem może być Monopolis, zrewitalizowany kompleks po dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, uznany przez mieszkańców za jeden z symboli Łodzi. Monopolis zostało także laureatem prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020. Projekt Spółki Virako został uznany za najlepszy na świecie w kategorii „mixed-use development”.
Obszar wielofunkcyjny, taki jak Monopolis, żyje od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora, a niektóre firmy realizują tu swoje zadania nawet w nocy. To miejsce pracy dla kilkuset pracowników korporacji, które zdecydowały się otworzyć u nas swoje biura. W ciągu dnia to właśnie oni dają temu miejscu energię. Z kolei popołudnia i wieczory należą do łodzian, którzy tłumnie odwiedzają nasze restauracje, korzystają z dostępnych usług i sklepów, a także uczestniczą w licznych wydarzeniach kulturalnych – opowiada Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis.
Mixed-use to nowoczesne myślenie o mieście
Połączenie architektury postindustrialnej z architekturą nowoczesną wprowadza nową jakość jakże pożądaną przez młode pokolenia. Odważne i przemyślane rozwiązania podobają się zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Rola „mixów” to przede wszystkim skupienie kilku funkcji na niewielkim obszarze, co niesie za sobą wiele wartości społecznych i gospodarczych. Biura, handel, usługi, rozrywka i kultura przenikają się tam i uzupełniają. Takie działanie daje wiele wymiernych korzyści mieszkańcom i sprawia, że wielofunkcyjność jest dziś uznawana za jeden z najważniejszych trendów w myśleniu o nowoczesnej urbanistyce miast. Zapewnia to wysoki komfort życia i pozwala zrezygnować z podróżowania samochodem lub komunikacją miejską w celu załatwienia codziennych spraw. Jest to szczególnie ważne w miastach rozległych obszarowo, na przykład w Łodzi, która rozciąga się na prawie 30 000 hektarów (ok. 300 km2). Inwestycje typu mixed-use to właśnie jeden ze sposobów dogęszczania centralnych rejonów miast, co ma zapobiegać rozlewaniu się ich na przedmieścia. Nowe szkoły, linie tramwajowe, drogi i ich utrzymanie – wszystko to zwiększa koszty funkcjonowania miasta i koszty życia mieszkańców. Pochłania miliony, które można przecież efektywniej spożytkować.
Biznes też docenia zalety inwestycji mixed-use
Warto podkreślić, że projekty wielofunkcyjne odgrywają często kluczową rolę w procesie rewitalizacji centrów miast. Dla samorządów to idealna okazja do tchnięcia nowego życia np. w postindustrialne obszary miasta. Najbardziej znane łódzkie projekty mixed-use, w tym Monopolis czy Manufaktura, zostały zrealizowane na terenach po dawnych kompleksach fabrycznych, doskonale wpisując się w istniejącą historyczną zabudowę.
Rewitalizacja całych kwartałów ulic wpływa pozytywnie na wizerunek miasta i podnosi jego atrakcyjność nie tylko w oczach mieszkańców, ale również przedsiębiorców. Biznes lubi i woli inwestować w takich miejscach, w których jakość życia jest wysoka. Dlatego deweloperzy coraz śmielej podejmują się tworzenia projektów wymagających nieszablonowego podejścia i dostarczają na rynek wysokiej jakości oferty, odpowiadające na potrzeby współczesnych firm. Kluczowe są dobra centralna lokalizacja oraz wyjątkowy i niepowtarzalny charakter – cechy szczególnie wysoko cenione przez biznes, który na swoje siedziby wybiera miejsca atrakcyjne w opinii pracowników i kontrahentów.
Również samorządy największych polskich aglomeracji robią dziś wiele na rzecz podniesienia jakości życia. To szerokie pojęcie, które dotyczy nie tylko estetyki przestrzeni, powstawania nowych terenów rekreacyjnych i sportowych, tworzenia atrakcyjnej oferty spędzania wolnego czasu, ale też poczucia bezpieczeństwa i jakości środowiska. Wszystkiego, co sprawia, że mieszkańcom żyje się lepiej. Dlatego rozwój projektów mixed-use doskonale wpisuje się w ten trend, a przy okazji może stać się jednym z ważnych czynników, które pozytywnie wpływają na rozwój naszych miast.
Virako, developer z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku, inwestor Monopolis, innowacyjnego, pofabrycznego kompleksu mixed-use zlokalizowanego w sercu Łodzi.
Inne artykuły
9 listopada 2023
- Artykuł
- Warszawa
Potencjał inwestycyjny Warszawy rośnie. Jak będzie wyglądać przyszłość stolicy?
26 lutego 2024
- Artykuł
- Trójmiasto